Opieka nad psem/kotem przed i po zabiegu operacyjnym

Przed zabiegiem:
  1.  Przed każdym rutynowym zabiegiem zalecana jest wizyta w gabinecie lekarskim w celu oceny stanu zwierzęcia i pobrania krwi do badań laboratoryjnych (morfologia + podstawowe parametry biochemiczne). Na podstawie badania klinicznego i wyników badania krwi zostanie podjęta decyzja o wykonaniu zabiegu, lub jeśli wyniki badań nie są zadowalające, operacja może być przełożona na późniejszy termin.
  2.  W przypadku sterylizacji suk najlepiej wykonać ją ok. 2 miesiące po cieczce, a najpóźniej na 1 miesiąc przed kolejną cieczką. Kotek nie sterylizujemy w czasie trwania rui. W przypadku kotek zabieg wykonujemy kilka tygodni po zahamowaniu rui lub w okresie spokoju hormonalnego.
  3. Przed zabiegiem należy poddać zwierzę 12-godzinnej głodówce. Pozostawiamy stały dostęp do wody.
  4.  Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych przez zwierzę.
Po zabiegu:
  1. Gdy zwierzę jest już obudzone po operacji, informujemy telefonicznie właściciela o możliwości odbioru go ze szpitala.
  2.  Właściciel otrzymuje na piśmie indywidualne zalecenia co do postępowania pooperacyjnego.
  3. Zwierzę w domu należy pozostawić w cichym, ciepłym i spokojnym miejscu. Nie należy karmić go w dniu zabiegu. Woda do picia w małych porcjach może być podawana  już po kilku godzinach.
  4. Nie należy podawać zwierzęciu żadnych leków nie zaleconych uprzednio przez lekarza, zwłaszcza środków przeciwbólowych przeznaczonych dla ludzi. Zwierzę otrzymuje po zabiegu leki przeciwbólowe, których działanie utrzymuje się ok. 24 h.
  5. Należy chronić ranę przed lizaniem przez zwierzę poprzez zastosowanie kołnierza ochronnego lub kaftanika pooperacyjnego ( dostępne w klinice).
  6. Nie należy kąpać zwierzęcia przez minimum tydzień od zabiegu.
  7. Zdjęcie szwów, jeśli chirurg nie zaleci inaczej, wykonuje się zwykle 10 dnia po zabiegu.